TO GRAMY W HITRADIO.PL

MUZYKA POPULARNA LAT OSIEMDZIESIĄTYCH
Muzyczne lata 80-te to prawdziwa mieszanka stylów tej dekady, od tanecznych brzmień muzyki Italo Disco, Euro Disco czy Hi-NRG, Synth pop, synthesiser pop, electro pop (Pet Shop Boys, A-ha, Alphaville, Erasure, OMD, Bronski Beat, The Communards czy Depeche Mode, zaś do wykonawców Marc Almond, Alison Moyet i Annie Lennox.), po brzmienia New Romantic czy New Wave.

ITALO DISCO
To nazwa stylu muzycznego wywodzącego się z Włoch i określająca włoską, elektroniczną muzykę dyskotekową lub też muzykę z innych części świata, która ją naśladowała. Sama nazwa Italo Disco pojawiła się w 1983 roku, zaś wcześniej od roku 1977 do 1983 określana była mianem Spaghetti-Dance. Styl muzyczny Italo wywodzi się głównie z muzyki Disco, Funk i Euro Disco i grany jest obecnie przede wszystkim w stacjach internetowych. Wśród wykonawców nagrywających w latach 80-tych w tym stylu, których możesz usłyszeć w Hitradio znajdują się (między innymi): Savage, Valerie Dore, Ken Laszlo, Fred Ventura, Ryan Paris, Baltimora, Gazebo, Scotch, Numero Uno, Sabrina, Spagna, Martinelli, Miko Mission, Silver Pozzoli czy Radiorama. Italo Disco to również instrumentalne nagrania takich wykonawców jak Koto, Hypnosis, Laserdance określane mianem Space Disco czy po prostu Spacesynth, a będące odmianą nurtu Italo.

EURO DISCO (DISCO FOX)
Początki stylu Euro Disco (określanej także jako Disco Fox) sięgają końca lat 70 tych i stanowią naturalną kontynuację muzyki disco znanej z lat 70-tych oraz muzyki pop. Pierwsze utwory nagrane w tym stylu muzycznym pojawiły się w 1975 roku. Największa popularność tego stylu w Europie przypadła na lata 80-te i związana jest chociażby z takimi producentami muzycznymi jak Dieter Bohlen, Axel Breitung, Cay Hume, Hendrik & Hartmann czy chociażby Mike Mareen oraz zespołami i wykonawcami takimi jak Modern Talking, C.C. Catch, Bad Boys Blue, Sandra, Silent Circle, Joy, London Boys czy Fancy.

CHANSON FRANCAISE
Paryskie rytmy znad Sekwany to m. in. Pierre Bachelet, France Gall, Rose Laurens, Elsa, Jean-Jacques Goldman, Mylene Farmer, Vanessa Paradis, Julie Pietri czy Jean Schultheis .

RUSSIAN DISCO
W latach 80-tych ubiegłego stulecia nagrania dyskotekowe powstawały bardzo u naszych wschodnich sąsiadów. Każdy z nas pamięta „Bielyje Rozy” Jurija Shatunova i grupę Laskowyj Maj, ale czy był to jedyny i największy przebój w Rosji ?

NEW GENERATION DISCO
Wielki powrót muzyki Disco rozpoczął się w 1998 roku, kiedy to Dieter Bohlen i Thomas Anders ponownie zaczęli nagrywać kolejne płyty jako Modern Talking. Wielu wykonawców, którzy święcili swoje triumfy jeszcze w latach 80-tych ponownie pojawiło się w studiach nagrań i rozpoczęło nagrywanie nowych wersji swoich starych przebojów oraz zupełnie nowych piosenek. Odnowiona popularność zainspirowała właścicieli wytwórni płytowych do ponownego wydania licznych remixów Italo i Euro Disco, co z kolei spowodowało jeszcze większe zainteresowanie tymi stylami w XXI wieku.