Aby strona mogła działać poprawnie musisz mieć właczony javascript w swojej przegladarce
radio
 FAQ     Strona Radia  AlbumWydarzenia  Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja  Galeria    Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Kontakt Zaloguj 

 Ogłoszenie 

Poprzedni temat «» Następny temat
Banda i Wanda
Autor Wiadomość
velrtoip 


Dołączył: 31 Sty 2010
Posty: 15
Skąd: centrum

* Punkty: 0
Wysłany: 13 Marzec 2010, 10:58   Banda i Wanda

Banda i Wanda (także Wanda i Banda) – polski zespół pop-rockowy.

Historia

We wrześniu 1982 grupę Lombard opuściła jedna z dwóch wokalistek - Wanda Kwietniewska - i w listopadzie założyła własny zespół. Debiutancki album tego zespołu, Banda i Wanda z 1984, okazał się wielkim sukcesem. Zawierał takie hity jak "Hi-Fi", "Nie będę Julią" czy "Fabryka marzeń". Uzyskała ona status złotej płyty. Rok później zespół wydał drugi longplay zatytułowany Mamy czas. Również ten album zdobył popularność, dzięki przebojom "Mamy czas" czy "Kochaj mnie miły". W 1986 rozpoczęto emisję popularnego wówczas serialu dla dzieci i młodzieży Siedem życzeń, do którego zespół nagrał 9 piosenek, a nawet wystąpił w pierwszym odcinku. Utwór tytułowy z serialu stał się wielkim hitem.

Grupa rozwiązała się w 1987. W 1990 i 1993 Wanda Kwietniewska wydała swoje solowe albumy, lecz nie odniosła takiego sukcesu jak w latach 80. Regularnie występowała też w Opolu. W 1994 grupa reaktywowała się i wydała album Ballady rockowe a w 1995 rozpadła się po raz drugi.

W 2001 zespół reaktywował się kolejny raz. W tym samym roku zespół Wanda i Banda wygrał plebiscyt na przebój Lata z Radiem 2001 premierową piosenką "Te noce są gorące". Następnie zespół wydał dwie kompilacje z największymi przebojami: Platynowa płyta w 2003 i Złota kolekcja w 2005 zawierającą nowy utwór pt. "Fajny numer".

W 2006 twórczością zespołu zainteresował się DJ Adamus, znany m.in. z popularnego programu rozrywkowego Kuby Wojewódzkiego. Dokonał on remiksu piosenki "Hi-Fi", który wdarł się na czołowe pozycje muzycznych list przebojów (pod nowym tytułem "Hi-Fi Superstar"). Również utwór "Nie będę Julią" doczekał się remiksu – przeróbką zajął się duet Kalwi & Remi.

W 2008 ukazał się długo oczekiwany studyjny album grupy "Z miłości do strun". Znalazło się na nim kilkanaście premierowych piosenek, w tym dwa wspomniane remiksy klubowe. Pierwszą piosenką promującą album zostało nagranie "Nie zmieniajmy się", a na drugi singel wybrano utwór "To nie Polska" poruszający problem emigracji. 6 listopada 2009 zespół wydał albumu z piosenkami z serialu Siedem życzeń.

Obecny skład

* Wanda Kwietniewska – śpiew
* Katarzyna Szubartowska – chórki
* Krzysztof Gabłoński – gitara, chórki
* Bartek Jończyk – gitara
* Dominik Samborski – gitara basowa
* Damian Grodziński – perkusja

Skład początkowy

* Wanda Kwietniewska – śpiew
* Marek Raduli – gitara
* Jacek Krzaklewski – gitara
* Henryk "Baron" Baran – gitara basowa
* Andrzej Tylec – perkusja (Breakout, Romuald i Roman) zm. 11.12.1990 Wrocław
* Marek Kapłon – perkusja (TSA, Tadeusz Nalepa)

Płyty długogrające

* 1984: Banda i Wanda – LP, MC
* 1985: Mamy czas – LP
* 1992: Wanda z Bandą i bez Bandy – CD
* 1994: The Very Best of Banda & Wanda – MC
* 1994: Ballady rockowe – CD, MC
* 1998: Moje przeboje – CD, MC
* 2003: Platynowa płyta – CD
* 2005: Hi-Fi – CD
* 2008: Z miłości do strun – CD
* 2009: Piosenki z serialu Siedem Życzeń – CD

Single

* 1984: "Hi-Fi" / "Nie będę Julią"
* 1984: "Nie będę Julią" / "Chcę zapomnieć"
* 1985: "Podróżni bez biletu (Mamy czas)" / "Kochaj mnie miły"
* 2001: "Te noce są gorące"
* 2001: "Kanonady galopady"
* 2003: "Kaktus"
* 2005: "Fajny numer"
* 2005: "Wiruje świat"
* 2008: "Nie zmieniajmy się"
* 2009: "To nie Polska"


Żródło- Wikipedia
 
 
Venoom
[Usunięty]


* Punkty: 0
Wysłany: 14 Marzec 2010, 08:45   

Wanda Kwietniewska, piosenkarka, kompozytor, aranżer. Jedna z popularniejszych wokalistek polskiego rocka lat 80-tych, założycielka i liderka zespołu Wanda i Banda.

Będąc jeszcze uczennicą szkoły średniej w rodzinnym Elblągu założyła szkolny kabaret "Przydafka", z którym wystąpiła m.in. w telewizyjnym "Ekranie z bratkiem" prezentując sztukę "Co nas boli". Po maturze zdawała na studia aktorskie, jednak w rezultacie znalazła się na wydziale piosenkarskim w Studium Sztuki Estradowej, które działało przy Estradzie Poznańskiej do 1979r. Wspólnie z Małgorzatą Ostrowską, Grzegorzem Stróżniakiem i Andrzejem Sobolewskim utworzyła grupę wokalną Vist, która została zauważona i wyróżniona na festiwalu opolskim w 1980 roku, dzięki piosence "Dziwny film", a utwór grupy "Poszedł w świat" zajął 1 miejsce w telewizyjnym plebiscycie Studia "Gama" w 1 programie TVP.
Wanda Kwietniewska wspólnie z grupą Vist zdobywała szlify estradowe m.in. podczas wspólnych występów z Krzysztofem Krawczykiem, Betty Dorsey i zespołem Alex Band.
W maju 1981 roku VIST przekształcił się w grupę Skandal, a następnie w zespół Lombard, w którym Wanda była jedną z wiodących wokalistek. Z zespołem Lombard współpracowała do września 1982r. nagrała z nim "Złotą płytę" - album "Śmierć dyskotece", wyśpiewała, swoje przeboje : "Dworzec pełen snów", "Bez zysków, bez strat" czy "O jeden dreszcz", wystąpiła na licznych imprezach i koncertach rockowych.

W listopadzie 1982 roku postanowiła założyć własny zespół - grupę Wanda i Banda, w której była wiodącym frontmanem, wokalistką i kompozytorem. W skład zespołu weszli znakomici muzycy : Marek Raduli, Jacek Krzaklewski, Andrzej Tylec i Henryk Baran. Grupa bardzo szybko zdobyła sympatie słuchaczy i uznanie mediów - dzięki chwytliwym przebojom i scenicznemu zachowaniu samej Wandy, której "śpiew i taniec z figurami" był znakomitym dopełnieniem zabawy na estradzie. Właśnie wśród publiczności zespół wzbudzał największe uznanie, która przychodziła oglądać niezwykle dynamiczną wokalistkę!
Wanda i Banda bardzo często koncertowała, wystąpiła na wielu znaczących imprezach muzycznych - łódzkim Rockowisku, poznańskiej Rock Arenie, jeleniogórskim Kart Rocku, Open Rocku we Wrocławiu, Przebojach Dwójki, w Szczecinie na koncercie Polska - Afryce, na festiwalu w Opolu. Odbyły się trasy po NRD i Czechosłowacji (m.in. udział w wielkim festiwalu "Inter - Talent"), nagrała wiele teledysków i recitali.
Cała Polska śpiewała takie hity, jak "Nie będę Julią", "Hi-Fi", "Para goni parę", czy "Chcę zapomnieć" - które znajdowały się na wysokich miejscach radiowych i telewizyjnych list przebojów. A pierwszy album Wandy i Bandy w błyskawicznym tempie zdobył miano "Złotej płyty". Warto dodać, że właśnie na pierwszej płycie zespołu Wanda zadebiutowała w roli kompozytora.

Wkrótce Wanda i Banda nagrała 9 piosenek do telewizyjnego serialu "Siedem życzeń". Drugi album Wandy i Bandy zawierał nowe przeboje, tytułowy "Mamy czas", "Kochaj mnie miły", "Para goni parę" i nowatorski, bardzo interesujący utwór "Drętwa mowa".
W momencie kiedy zespół nagrywał nowe utwory i koncertował, w kraju następował mimowolny krach polskiej sceny rockowej, wiele zespołów zawiesiło swą działalność lub też rozwiązało się. I tak w pierwszej połowie 1986 roku Wanda postanowiła rozwiązać swoją Bandę. Jeszcze w marcu 1986r. Wanda wystąpiła wspólnie z innymi artystami m.in. Marylą Rodowicz, Krzysztofem Krawczykiem, Andrzejem Rosiewiczem w widowisku muzycznym dla dzieci "Między burzą a kałużą" z cyklu imprez "Dziecko potrafi", które miały miejsce w poznańskiej "Arenie".

Po niewielkiej przerwie Wanda rozpoczęła karierę solową. Przez pół roku, do grudnia 1988r. śpiewała w japońskim kurorcie Kinugawa, a po powrocie do kraju była corocznym gościem na festiwalu w Opolu (89r. - nagroda publiczności, w następnym roku - III nagroda w konkursie), wystąpiła na festiwalu w Sopocie i w Kołobrzegu. Ten właśnie okres dokumentuje solowa kaseta "Własna Kalifornia" z radiowymi i telewizyjnymi przebojami "Zwykłe życie", "Nikomu niczego", "Uważaj na siebie" czy tytułową "Kalifornią". W 1991 roku Wanda wzięła udział w dwóch koncertach Lombardu zorganizowanych w Warszawie z okazji 10-lecia istnienia zespołu, a także nagrała płytę "Lombard - Największe przeboje lat 81-91", na której prezentuje w nieco zmienionych aranżacjach swoje przeboje "Dworzec pełen snów" i "O jeden dreszcz". W październiku 1992 roku wystąpiła w poznańskiej "Arenie" na koncercie "Dla Ady" wspólnie z "Niebiesko-Czarnymi" (koncert dedykowany zmarłej wokalistce Niebiesko-Czarnych, Adriannie Rusowicz), gdzie wykonała przeboje "Nie lubię kłamać", "Hej dziewczyno, hej" i "Czekałam na ciebie tysiąc lat" (koncert dokumentuje płyta i kaseta "Koncert dla Ady '93". Również wielokrotnie występowała z nowymi propozycjami w telewizyjnym plebiscycie 1 programu TVP "Premie i premiery", m.in. z wyróżnionym utworem "Podróż w nieznane".

W 1993 roku Wanda reaktywowała Wandę i Bandę w nowym "odmłodzonym" składzie, co zwiastowała składankowa płyta z największymi przebojami i 4 utworami premierowymi - "Wanda z Bandą i bez Bandy". Nowa Banda wystąpiła w 93r. na festiwalu w Witebsku na Białorusi, a w sierpniu 94r. na rockowym festiwalu na molo w Sopocie - "Powroty - lata 80-te". Zespół przedstawił nowe przeboje "Męska natura" i "Nie słuchaj innych" w telewizyjnym programie "Muzyczna Jedynka", wydał płytę "Ballady Rockowe" i dał kilka koncertów w kraju, a sama Wanda nagrała kilkanaście kaset z piosenkami dla dzieci wspólnie z Jolą Kaczmarek i Mietkiem Szcześniakiem.
W 1995 roku Wanda i Banda rozwiązała się ponownie. W tym samym roku Wanda Kwietniewska została dyrektorem artystycznym Targów Mediów i Producentów Tele - Audio - Video "Play - Box", które odbywają się corocznie w Katowicach.

źródło:

Kod:
boxmusic.com.pl/
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Dodaj do: Wypowiedź dla Wykop  Wypowiedź dla Facebook  Wypowiedź dla Wyczaj.to  Wypowiedź dla Gwar  Wypowiedź dla Delicious  Wypowiedź dla Digg  Wypowiedź dla Furl  Wypowiedź dla Google  Wypowiedź dla Magnolia  Wypowiedź dla Reddit  Wypowiedź dla Simpy  Wypowiedź dla Slashdot  Wypowiedź dla Technorati  Wypowiedź dla YahooMyWeb
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

             
Panel pozdrowień oraz piosenki na życzenie są aktywne wyłącznie podczas audycji z prezenterem.
 

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group